Torsdag den 7/6

Idag hade vi besök av en lärare från Tranås som var med oss under dagen för att se hur vi arbetar med musik i vår verksamhet.

På samlingen passade vi bland annat på att räkna lite.

Därefter fick pojkarna välja varsin sång som de ville göra tillsammans. Alvar tog då sin chans att få sjunga storm, vilket vi inte har gjort så mycket den senaste tiden.

Besöken duggade tätt under dagen och till andra arbetspasset var Sofia från hab. också på besök. Då arbetade alla pojkarna individuellt. Efter lunch återsamlades vi allihop ihop med Harry och hade en musiklektion. Vi spelade trumma och tränade samarbete, valde rytminstrument som vi spelade på ihop eller var för sig utifrån olika instruktioner i sången och slutligen tog vi fram tyget och samarbetade till ”Upp, upp”.

Jacob hade inte fått nog när musiklektionen var slut så han övertalade mig att fortsätta spela lite tillsammans med honom :-). Både Levi och Annelie, som var på besök, blev nyfikna och kom och tittade när vi plockade fram vår ”musikmaskin” och spelade lite.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *