Fredag den 1/6

Även idag var vi fyra elever vid samlingen eftersom det var inskolningsdag i vår parallellklass. Harry, Jacob, Max och Alvar hjälptes åt med att läsa alla namn, sjunga för varandra och lista ut vilken dag det var. Därefter hade vi en gemensam matteuppgift. Man fick själv välja hur många ”ploppar” man ville stoppa ner i en burk. Därefter räknade vi hur många det blivit och slutligen sjöng vi vår räknesång.

Efter fikat ”skolkade” vi från motoriken pga att Johans vikarie inte var på plats. Istället tog vi en lång förmiddagsrast och njöt av samspel och skugga i sandlådan.

Därefter gick vi in för att berätta till bilder i fotokalendern och titta lite på veckans blogg. Nu har vi precis avslutat dagen och veckan med sångstund. Idag var det extra fokus på sommarsångerna men vi hann även med några av de andra favoriterna.

Trevlig helg allihop!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *