Måndag den 30/9.

Så var det måndag och full fart med skolarbetet igen. Det har varit lite svårt för eleverna att fokusera i dag. Det är väl så när man varit ledig och med om massa spännande upplevelser hela helgen.
På lådarbetspasset på förmiddagen var i alla fall Johanna väldigt fokuserad, när hon arbetade med att trä stora träpärlor.

P9300163

Innan lunch lekte vi ”hunden och benet” igen. det var några dagar sedan sist och blev en populärt återupplevelse.

P9300166

Nu är höstens föräldramöte fastlagt. Det blir måndagen den 14/10 kl 18.00. Vi kommer att börja med ett gemensamt möte tillsammans med de övriga särskoleklasserna på låg och mellanstadiet. Då kommer våran skolsköterska att presentera sig och berätta om skolhälsovårde Därefter tänker vi prata om hur vi planerar att utveckla arbetet med iPads med eleverna. Vi återkommer senare med formulär för anmälan, så vi får veta vilka som kan komma.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *