Onsdag den 18/9.

På onsdagarna är idrotten inriktad på rörelselekar och rytmik. Vi springer och dansar till musik. Johan visar olika rörelser som skall härmas. Max och Husein tycker det är spännande med musiken och vill gärna hjälpa Johan att sätta igång den.

P9180233 P9180225

Vi leker ”kom alla mina kycklingar” och samlar ärtpåsar, med olika färger i var sin rockring.
Efter idrott och dusch är det mysigt att sätta sig att fika i klassrummet. De flesta är sugna och äter med god aptit. Det är en trevlig stund, men ganska snart börjar det krypa i kroppen på eleverna och det är dags att ta i tu med resten av dagens aktiviteter.

P9180240

I dag har vi haft en vikarie som heter Linus. Han blev snabbt populär hos alla eleverna, som dragit och  slitit i honom hela dagen
I morgon går vi till Kulturskolan igen, så det är ingen idrott på morgonen.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *