Tisdag den 17/9

Morgonen började något stökigare än vanligt idag pga sjukdom (i personalen) och lite personalbyten, vilket gjorde att vi alla gick upp lite extra i varv innan det var dags att ge oss av till badet. När vi gled ner i det varma sköna vattnet i bassängen kunde lugnet åter genomsyra oss alla och det var rogivande och härligt att få fokusera på ringdanserna och vattenövningarna. Sen återvände vi lugna, nöjda och hungriga till skolan.

På rasten passade några av eleverna på att leka med cyklarna. Max, Johanna och Husein gjorde ett cykeltåg och åkte runt på skolgården med lite hjälp av armkraft från oss vuxna.

Bild

Skodagen avslutade vi med musiklektion. Vi spelade trumma, tränade på att lyssna på instruktioner i sånger och på att härma rörelser. Dels hittade eleverna på rörelser som vi fick härma i tur och ordning och dels hittade jag på rörelser med en färgglad scarf som alla försökte härma med en egen scarf. Det sista kan vara lita svårt, men det ska vi fortsätta träna på.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *